Uczulenie na roztocza kurzu

Coraz więcej osób w każdym wieku uskarża się na różnego rodzaju schorzenia alergiczne. Uczulenie powodować może w zasadzie wszystko – od pyłków traw i drzew, poprzez pokarmy, leki, środki czystości, jad owadów aż po… światło słoneczne! Jednakże najczęstszym alergenem, który bardzo trudno całkowicie wyeliminować z naszego otoczenia, jest kurz.

Objawy alergii na kurz

Jest to nagromadzenie pyłków, włókien, zarodników pleśni i przede wszystkim odchodów roztoczy, czyli maleńkich organizmów które żywią się fragmentami naszego martwego naskórka. Uczulenie na kurz zazwyczaj daje objawy ze strony układu oddechowego – u osoby chorej pojawia się męczący kaszel, wodnisty katar, świszczący oddech lub w skrajnych przypadkach nawet problemy z oddychaniem.
Ale czy wiesz, że alergia na roztocza objawy skórne może występować równie często? W zgięciach łokci oraz kolan mogą pojawić się uporczywie swędzące (zwłaszcza w nocy) czerwone zmiany, skóra staje się przesuszona i łatwo pęka. Dokuczliwe wysypki i egzemy wystąpić mogą także na dłoniach lub na twarzy osoby uczulonej na kurz oraz roztocza.

You may also like...