Na co wpływa wysoka zawartość NO3 w akwarium?
Jednym z większych problemów w akwarium często staje się wysoki poziom NO2, czyli azotynów. Jest to niezmiernie szkodliwy produkt, który pojawia się w procesie przetwarzania amoniaku. W jaki sposób rozpoznać jego nadmiar oraz co zrobić, żeby było go mniej?
NO2 i NO3 w akwarium
Azotyny podobnie jak amoniak, z którego są wytwarzane, należą do niezmiernie toksycznych związków chemicznych, bardzo niebezpiecznych dla zdrowia i dobrej kondycji wszystkich zwierząt w zbiorniku.
Nadmiar tej substancji zazwyczaj bierze się ze zbyt słabo rozwiniętej kolonii bakterii, odpowiedzialnych za ich dalszy rozkład. Należy zatem skupić się na wprowadzeniu większej ich ilości. Wówczas z niebezpiecznego azotynu w wodzie pojawi się azotan – substancja nieszkodliwa dla ryb, a niezbędna dla roślin, dla ich lepszego wzrostu. Warto jednak stale kontrolować zawartość tej substancji, gdyż jej zwiększona ilość może spowodować zbyt intensywny rozrost glonów, które zdominują inne rośliny, sprawiając, że akwarium przestanie wyglądać estetycznie.
Odpowiedni poziom NO3 w akwarium gwarantuje stabilny rozwój całego ekosystemu zbiornika.